Dzisiaj jest: 01 lipiec,2022 roku

Wyjazd - Chorwacja nurkowanie Hvar (15.08 - 22.08.2009)

 

Ilość miejsc ograniczona !!

 

Hvar przez  wiele  osób  uważany jest za najpiękniejszą spośród ponad tysiąca chorwackich  wysp, a miesięcznik Traveler zaliczył go do  dziesięciu najpiękniejszych  wysp świata,  obok  Capri  i  Bora-Bora. Hvar posiada łagodny klimat oraz największą w całej Chorwacji ilość dni słonecznych.
Miasto Hvar to perła śródziemnomorskiej architektury, dzięki gotyckim pałacom i marmurowym alejkom  wielu kojarzy się  z Wenecją. Miejscowości uroku dodaje oddzielony kilkusetmetrowym pasem morza malowniczy archipelag niezamieszkałych Wysp Piekielnych. Jest to piękne, nastrojowe miejsce, a samo miasto potrafi urzec każdego turystę.Okalają  go biegnące ku górze mury obronne wzniesionej przez Hiszpanów  w XVI  wieku. W wolnym  od  ruchu  kołowego centrum znajduje się Arsenał z najstarszy w Europie teatrem. Największy w Dalmacji rynek zamyka katedra św. Stefana, a z boku stoi Pałac Biskupi. Zatoki  Križna  Luka,  pilnuje Klasztor    Franciszkanów z XV wieku. Wzdłuż wybrzeża biegnie  promenada  wysadzana  palmami.  Liczne  uprawy  lawendy,  lasy  piniowe  i  bujna śródziemnomorska roślinność sprawiają, że wyspa wprost odurza swym zapachem.

Wieczorami miasto zaczyna tętnić życiem.  Ożywiają się restauracje, tawerny przy promenadzie i te  ukryte w labiryncie krętych uliczek przechodzących często w schody. W powietrzu unoszą sie zapachy świeżo smażonych ryb i owoców morza. Miło jest posiedzieć wtedy na kultowym murku zamykającym rynek lub w jednym z licznych lokali przy kielichu dobrego miejscowego wina.

W ciągu dnia można popłynąć łódką na wspomniane już bezludne wysepki Pakleni Otoci. Dwie pierwsze z nich Jerolim i Stipanska przeznaczone są wyłącznie dla naturystów. Położona nieco dalej Palmiżana posiada wydzieloną strefę naturystyczną. Lodzie na wyspy odpływają z przystani przed Arsenałem oraz spod hotelu Amfora, co kilkanaście minut. Rejsw obie strony kosztuje dwadzieścia kun od osoby.

Powierzchnia wyspy: 299,6 km2.   
Główne miasta wyspy: Hvar, Jelsa, Stari Grad i Sucuraj.   
Waluta:    Kuna = 100 lipa.   
Ludność wyspy:    11,500    tys.

Informacje dla nurków:
Zapraszamy do bazy dla nurków w miejscowości, Hvar na wyspie Hvar.

Wody wokół Hvaru cechuje bardzo dobra przejrzystość i bogactwo podwodnego życia. Na każdym nurkowaniu spotyka sie przedstawicieli większości śródziemnomorskich grup zwierząt  poczynając od gąbek, koralowców, ślimaków,  skorupiaków, szkarłupni a na wielu gatunkach ryb kończąc. Wszystkie miejsca otoczone są przez niezwykle ciekawe  formy skalne z interesującą rzeźbą. Nurkowania odbywają się przy ścianach, wąwozach, iglicach skalnych, wewnątrz podwodnych tuneli skalnych i jaskiń. Miejsca nurkowe wokół  Hvaru położone są głównie w  rejonie archipelagu Wysp Piekielnych oraz wzdłuż skalistego wybrzeża wyspy.


Termin - 15.08 - 22.08.2009 - tylko 16 miejsc - rezerwacia 100 €
 
Cena 500 € osoba nurkujaca
Cena 410 € osoba towarzysząca

 
Cenia zawiera
 
- zakwaterowanie w apartamentach 2 - 3 osobowych z tarasem,
- śniadanie (szwedzki  stół), obfity lunch serwowany na łodzi oraz napoje,
- pakiet nurkowy: 10 nurkowań z łodzi, ładowanie butli wg ilości nurkowań zawartych w programie, butla + powietrze, pas balastowy,

Cena nie zawiera

 
- zezwolenia całorocznego na nurkowanie w Chorwacji - 100 kun / ok 15 €
- ubezpieczenie w programach nurkowych, KL i NNW, - 70 zł,
- wypożyczenia całego sprzętu nurkowego - 100 z ł ( cena dla klubowiczów  NOTOTENIA )
- wypożyczenia całego sprzętu nurkowego 1 tydzień 50 Euro
- nurkowanie nocne -25 €
- nurkowanie intro - 40 €
- kurs Scuba Diver - 285 €
- kurs P1 CMAS  - 1100 zł
- dokończenie kursu Scuba Diver (wody otwarte) – 160 €
- dokończenia P1 CMAS (wody otwarte) – 800 zł
- Safari na VIS i Bishevo (wrak Teti + jaskinia Blue Cave) – 45 €
- Safari na Soltę i Brać (wrak Ribolovac + jaskinia Lucice) – 25 €
 
Uwagi:
 
- Osoby nie nurkujące nieodpłatnie mogą uczestniczyć w wyjazdach na łodzi i uprawiać pływanie z maską i rurka oraz plażowanie. Dostają także lunch na łodzi.
- W zależności od warunków pogodowych, przedstawiony powyżej program może ulec zmianie (dotyczy podanych miejsc nurkowych i dnia wolnego od nurkowania),
 

Zakwaterowanie i wyżywienie:

Dwupiętrowy dom z apartamentami 2 i 3 osobowymi i aneksami kuchennymi w pełni wyposażonymi do przygotowywania posiłków. Nieopodal miejsca zakwaterowania (ok 100m) można zażywać słonecznych kąpieli na miejscowej plaży. Jest to idealne miejsce  do  spędzenia  rekreacyjnych  pobytów,  w odległości  (ok  1500m) jest duża plaża, na której można  wykąpać się w krystalicznie czystym morzu. W  sąsiedztwie miejsca  zakwaterowania jest restauracja, pizzeria, w których to po nurkowaniach można mile spędzić czas przy kuflu zimnego piwa.

Harmonogram dnia


9.00 - 9.30 śniadanie - szwedzki stół,
9.30      klarowanie sprzętu oraz    przygotowanie do wypłynięcia,
10.00    wypłynięcie z portu w morze,
11.00    pierwsze nurkowanie ,
12.30    lunch na łodzi,
14.30    drugie nurkowanie,
ok -16.15 powrót do portu wypakowanie sprzętuMiejsca nurkowe:

Grzbiet Baba max 30m
Płytko położony mały grzbiet skalny z latarnią morską.  Z jednejstrony otoczony trawiastymi płyciznami, z mnóstwem małych form skalnych Spotkamy tu ryby bezkręgowce ukwiały, jeżowce i gąbki. Z drugiej strony  widzimy stromo opadające dno na 20 m przechodzące w ścianę ciągnącą się wzdłuż całego grzbietu. Są to w zasadzie 2 rotundy skalne z piaszczystym dnem.

Moci Guzica max 40m
Cypel leżący przy niewielkiej zatoce Zaglav koło wyspy Glavica, w archipelagu Pakleni Otoci. Usiany progami i niewielkimi skałkami. Dno przechodzi stopniowo w piękną ścianę o długości około 100 metrów i opadającą do głębokości ponad 40 metrów.  Ścianę porastają duże ilości kolorowych gąbek i koralowce - gorgonie. Zachodni koniec wyspy wieńczy ogromny, przewieszony filar skalny a dalej wpływamy do charakterystycznego podwodnego żlebu.

Vela Garška max 35m
Efektowna pionowa ściana dramatycznie opadająca z głębokości ok. 6m do 30 - 35m przy zachodnim narożniku zatoki Vela Garška. Ścianę porastają wspaniałe kolonie gąbek, mszywiołów i koralowców. Często spotyka się również wiele rodzajów ślimaków nagoskrzelnych.  Ok. 80m od ujścia zatoki, na głębokości  7m  , otwiera się duże, owalne okno prowadzące do 20 metrowego korytarza zakręcającego w połowie długości pod kątem prostym. Na dnie jaskini w obrębie światła dziennego żyją duże pięknie ubarwione szorstniki.

Petrov Bok max 40m
Płytka i malownicza zatoczka Trawiaste dno opada lejkowatym, piaszczystym kanionem do gł. 40m . Piękne sąsiednie ściany na większej głębokości porośnięte są grupami żółtych gorgonii,  a płycej gęstym dywanem alg, na których rozwijają się kolonie szklistych osłonic. Na głębokości 30-35 m , w otworach skalnych żyją langusty i kraby.


Je' Kamen max 40m

Jedno z    najpiękniejszych miejsc    w okolicach Hvaru. W mikroskopijnej zatoczce wystająca zaledwie 2m nad powierzchnię wody, tuż przysamym brzegu skałka jest wierzchołkiem podwodnej smukłej skały opadającej w postaci kolumny do głębokości 44 metrów.  Do głębokości  2-3 m można ją opłynąć,  ale poniżej skalna baszta przyrasta do ściany i na  głębokości  35- 40m całkowicie się w nią wtapia. Miejsce to obfituje w bogactwo podwodnego życia. Na przestrzeni pierwszych 10m  pod powierzchnią spotykamy niewielkie, fioletowe, żółte lub białe ślimaki nagoskrzelne, żerujące i składających jajeczka na kolonijnych stułbiopławach porastających ścianę. Silnie podziurawiona skała do 15m głębokości zapewnia schronienie ślizgom, małym murenom i skorpenom. Poniżej 20 metra rozciąga się świat gąbek i gorgoni, naktórych zawieszone są jajka rekinków psich, a 10m głębiej prawie z każdego otworu w skale wystają czułki langusty. Jednak prawdziwą niespodziankę kryje Je' Kamen w swoim wnętrzu. Na gł. 16m, od wschodniej strony znajduje się dosyć wąskie, pionowe wejście do pieczary stanowiącej wnętrze baszty. Kilka metrów za wlotem korytarz poszerza się i zakręca w lewo. Znajdujemy się pośrodku wysokiej komory, sięgającej prawie do wierzchołka Je'Kamena i opadającej w dół do 28-30m w kierunku szerokiego wylotu odcinającego się intensywnym błękitem od ciemnychścian. Wnętrze rozświetlane jest przez otwory znajdujące się w suficie oraz przez poświatę otworu wejściowego i wyjściowego. Aby jednak w pełni docenić piękno tego miejsca trzeba tam zanurkować z latarką w ręku. Bogactwo szaty porostowej:  koralowców, gąbek, mszywiołów, osłonic nie znajduje sobie równych. Spotyka się również powszechnie raki łopaciarze i langusty wędrujące w ciemności po ścianach komnaty.  Podczas przepływania przez Je'Kamen należyporuszać się bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić organizmów porastających ściany. Jest to jednak jedyne utrudnienie występujące podczas tego nurkowania. Miejsce to jest dostępne dla wszystkich nurków od poziomu Advanced Scuba Diver

Karbun max 43m
Nieczęsto się zdarza, żeby tak niepozorna na powierzchni wysepka kryła pod wodą tak potężną, pionową ścianę. Cumując przy leżącym w pobliżu Vodnjaka Karbunie, zanurzamy się pod wodę w zasadzie od razu na północnej ścianie wyspy. Mroczna, załamana w połowie swojej długości ściana opada do głębokości 43m. Płynąc podziwiamy wspaniałe połacie żółtego koralowca Parazoanthus  masowo porastającego ścianę i wypływamy na płytkie łąki opływając Karbun w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Od strony południowej krajobraz podwodnej płycizny zdominowany jest przez ostre dzioby i iglice  skalne, pomiędzy którymi uwijają się chromisy i amarele.


Czerwone ściany max 40m
Jedno z najładniejszych miejsc przy ścianach ciągnących się na wschód od miasta    Hvar. Nurkowanie rozpoczyna się    przy wypłycaniu za małą zatoką. Zanurzamy się przy ścianie opadającej do  gł.  40m i płyniemy na wschód (mając  ścianę  po  lewej  ręce) niesieni  prądem,  którego obecność zapewnia obfitość pokarmu i dobre  warunki rozwoju dla występujących tu organizmów. Ścianę porastają rozległe kolonie żółtego koralowca, wybujałe gąbki i żółte gorgonie.W toni unoszą się ławice chromisów, amarele i oblady. Ściana przechodzi w stromy stok, wzdłuż którego płyniemy w słabnącym  wyraźnie prądzie, mijając wcinające się w brzeg niewielkie zatoki i po  ok. 10-15  min. dopływamy do Czerwonych Ścian, głęboko wciętej wąskiej zatoczki, nad którą nawieszają się potężne rdzawo-czerwone skały.  U ich podstawy,  na płyciźnie pełno jest pęknięć i jam,  do których można wpłynąć oglądając zamieszkujące je skorpeny i kraby

Bok od Vodnjaka max 40m
To miejsce nurkowe położone jest na skraju archipelagu Wysp Piekielnych od strony otwartego morza.  Lekki prąd często więc towarzyszy nam tutaj w nurkowaniach. Płyniemy w kierunku północnym, wzdłuż brzegu wyspy Vodnjak do momentu osiągnięcia masywnego, podwodnego ramienia opadającego skośnie na zachód.  Omywane prądami dno położone za tą skalną barierą porastają piękne, czerwone kolonie gorgonii Paramuricea clavata. Kolonie koralowców występują już od głębokości 16-18 m, jest więc to doskonałe miejsce aby te imponujące zwierzęta pokazać płetwonurkom  posiadającym niższe stopnie  nurkowe. Wracając przepływamy w pobliżu dwóch niewielkich    ścianek    pełnych otworów i jam.  Kryją się tutaj skorpeny, ślimaki nagoskrzelne, mureny i rozgwiazdy.

Sika od Vodnjaka max 60m
Wypływając poza archipelag Wysp Piekielnych na linii Szpicy
Pelegrinskiej i Visu można zakotwiczyć łódź na dość rozległym plateau. Sica do Vodnjaka ma stromo, prawie pionowo opadające ściany do gł. 40-60 m. od strony zachodniej i łagodniej schodzący stok od strony wschodniej. Taki układ pozwala przeprowadzać tam bardzo interesujące nurkowania na    różnych    poziomach zaawansowania. Ze względu na często występujące prądy niosące ze sobą dużą ilość pokarmu, spotykamy tam niezwykłą różnorodność form życia. Począwszy od koralowców, gąbek, skorupiaków, głowonogów na dużych rybach kończąc. Przy pewnej dozie szczęścia możemy zobaczyć delfiny.


CampanellA MAX 55m
Numer Jeden w rejonie Hvaru. Podwodna iglica skalna położona za Vodniakiem, ostatnią wyspą w archipelagu Wysp Piekielnych. "Campanella" to po włosku dzwonnica i nazwa ta oddaje w pełni charakter tego  miejsca.  Strzelista skała wyrasta z piaszczystego dna na głębokości 55-60 m i kończy się lekko nachylonym płaskim wierzchołkiem na głębokości 11 m. Jak przystało na morską oazę możemy zobaczyć tu na niewielkiej przestrzeni prawdziwe bogactwo życia. Czerwone gorgonie (paramuricea clavata) porastające gęsto wszystkie ściany Campanelli  od głębokości 17-18  m,  dają schronienie krabom,  skorpenom, osiadłym  i wolno żyjącym wieloszczetom, osłonicom i ukwiałom. Z północną ścianą Campanelli sąsiaduje mała Campanella, której wierzchołek znajduje się na głębokości 28 m a od większej siostry oddziela ją przełączka  na  głębokości 40  m. Okrążając główny wierzchołek dopływamy na głębokości 31m do 4-metrowej średnicy tunelu o długości 5-7  metrów, który przecina potężny filar opadający z wierzchołka w kierunku pd-zachodnim. Prądy, często występujące na Campanelli, komplikują nurkowanie głównie na powierzchni. Pozejściu wzdłuż liny opustowej na wierzchołek iglicy są już zwykle słabo wyczuwalne.

Stampedar max 40m
Jest to skalista wysepka dumnie stercząca z wody od strony otwartego morza, za archipelagiem Wysp Piekielnych. Nurkowanie rozpoczynamy na pd-wsch. narożniku wyspy.  Płyniemy wzdłuż stromo opadającego zbocza wyspy porośniętego glonem padina, dopływając po ok. 100m do skalnej studni na gł. 11 m. Wpływamyw  otwór o średnicy  3m i wypływamy  5 metrów  poniżej przez otwierające się w toń okno. Osoby posiadające wyższe uprawnienia mogą zanurkować głębiej podziwiając na głębokości30m-40m wspaniałe kolonie czerwonych gorgonii (paramuricea clavata) porastające skalny amfiteatr znajdujący się w połowie południowej ściany wyspy.

Pločice max 25m
Jest to niewielki grzbiet skalny leżący na wypłyceniu na południe od wyspy Stambedar. Urozmaicone dno, pełne zagłębień i jam porośnięte jest gęsto od strony zachodniej bujną roślinnością stanowiącą doskonałe schronienie dla występujących tam licznie ośmiornic i skorupiaków.  Nurkujemy wzdłuż opadających tarasów skalnych do głębokości 20-25m.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Klub wypraw nurkowych, Nurkowanie Kraków, Bochnia, Tychy, Busko Zdrój, Kazimierza Wielka, Nowy Sacz, Oswiecim, Tarnow. Turystyka nurkowa - Organizujemy safari nurkowe, Egipt Chorwacja, inne kraje. Kursy nurkowania, szkolenia nurkowe, CMAS, IANTD, PADI, Wypożyczalnia sprzętu nurkowego, nabijanie butli nurkowych. Nurkowania na Zakrzówku, nurkowania w Jaworznie, nurkowanie na koparkach. Tanie nurkowanie. Safari w Egipcie. Wraki północne. Nurkowanie Egipt.